מנוע החיפוש של גוגל עשה היסטוריה, ולא צריך להרחיב בנושא זה. ומשגוגל החליטה ליישם את טכנולוגיית החיפוש גם בתחום הפטנטים, אפשר לומר שהתחום עבר מהפיכה. גוגל אינה עוד שחקן בשטח חיפוש פטנטים, אלא אחד השחקנים המובילים, ואולי אף השחקן הראשי. יתרונו הגדול של מנוע חיפוש הפטנטים של גוגל על פני מאגרי פטנטים אחרים הינו בכך ששאילתת החיפוש לא צריכה לנקוב במילים הנרדפות, שכן נראה שמנוע החיפוש של גוגל לוקח בחשבון גם את המילים הנרדפות. יש בכך משום הקלה משמעותית למשתמש, בייחוד זה שאינו מומחה לחיפוש פטנטים. כמו כן, מנוע חיפוש הפטנטים של גוגל משחרר את המשתמש מהצורך להזין משפט חיפוש המכיל תנאים לוגיים כגון AND ו- OR, סוגריים מקוננים וכן הלאה.

מאחר וגוגל הינה מעצמה כלכלית, היא עושה את חיפוש הפטנטים כשירות לציבור ולכן אינה גובה תשלום עבור חיפוש פטנטים באתר שלה. יתירה מזו, בשעת כתיבת שורות אלה גוגל אפילו אינה מציגה פרסום בשולי הדף.

משגוגל נכנסה לתחום חיפוש הפטנטים, בשלב הראשון מנוע החיפוש של גוגל ביצע סריקה של מילות המפתח והמילים הנרדפות שלהן רק במשרד הפטנטים האמריקאי USPTO. אולם היום היריעה התרחבה, והחיפוש נעשה במאגרי פטנטים נוספים, כגון של מאגר הפטנטים משרד הפטנטים האירופי, ושל הארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO).

כאמור, יתרונו הגדול של מנוע חיפוש הפטנטים של גוגל על פני מנועי חיפוש אחרים הינו בכך שעל פניו המשתמש לא חייב להגדיר את המילים הנרדפות,  שכן גוגל עושה את זה בשבילו.עוד על הנושא: