תומס אלווה אדיסון - גדול הממציאים

תומס אלווה אדיסון נחשב לגדול הממציאים, ובצדק. על שמו רשומים 1093 פטנטים אמריקניים ועוד פטנטים רבים במדינות אחרות. בין המצאותיו הנורה החשמלית, הפונוגרף, הטלפון הדו-כיווני, ועוד המצאות רבות ששינו את פני העולם. 

סיפורה של הנורה החשמלית

למרות שהניסיון המוצלח הראשון עם הנורה החשמלית היה בשנת 1879, המסע החל קודם כאשר ממציא בשם סיר האמפרי דייבי גילה בשנת 1811 כי קשת חשמל בין שני קטבים מפיקה אור. שלושים שנה מאוחר יותר הותקנו בכיכר הקונקורד בפאריס אורות קשת. אלא שהרעיון התגלה כלא יעיל שכן האור שהופק נמוג מהר מדי. 

השלב הבא היה חוט הלהט, הידוע כאפקט ג'ואל על שם ג'יימס פרסקוט ג'ואל. אפקט ג'ואל אומר שזרם חשמל העובר דרך מוליך בעל התנגדות, יתלהט באור לבן עם אנרגיית חום ההופכת לאנרגיית אור. שני מכשולים עמדו בפני פריצת הדרך - סוג המוליך וכיצד להכניסו למיכל חסר חמצן, שכן החמצן גורם לחוט הלהט להישרף.  

התחנה הבאה היתה של ממציא בשם סוואן שבנה נורה חשמלית, אך לא ידע כיצד לשמור על ריק בתוכה.

התחנה הבאה היתה של תומס אדיסון, שהצליח לפתור את הבעיה. בתאריך 21/10/1879 הוא הצליח לבנות נורה שדלקה 40 שעות רצופות. שנה מאוחר יותר, בסוף 1880, הוא הצליח לייצר נורה שדלקה 1500 שעות.

סיפורו של הפונוגרף (גרמופון)

שני ממציאים ניסו במקביל, אבל כל אחד בנפרד, לייצר מכשיר המסוגל להשמיע צלילים: צ'רלס קרוס הצרפתי ותומס אדיסון האמריקני. המכשיר של קרוס הוצג באפריל של שנת 1877. הן ההמצאה של קרוס והן ההמצאה של אדיסון היו מבוססות על מדיה בצורת צילינדר מחורץ, ונגן מדיה הכולל מחט המונחת על החריצים. תוך כדי סיבוב הצילינדר המחט רוטטת ומשמיעה קול. לא ידוע אם המכשיר של קרוס עבד, אולם בתאריך 6 בדצמבר אותה שנה עשה תומס אדיסון היסטוריה כאשר הקליט את עצמו מדקלם את שיר הילדים Mary had a little lamb.

ההקלטה המקורית אבדה, אך בשנת 1927 שיחזר תומס אדיסון בקולו את הרגע ההיסטורי, וכך זה נשמע:

על המצאת הפונוגרף הוא קיבל פטנט אמריקאי מספר 227,679 US ב- 18/05/1880. ניתן להוריד את מסמך הפטנט באתר האינטרנט הבא: www.pat2pdf.org.
התחנה הבאה היתה בשנת 1887, כאשר ממציא אמריקני בשם אמיל ברלינר המציא את התקליט השטוח כתחליף לצילינדר. נגן התקליטים נקרא גרמופון, ובצורתו המודרנית פטיפון. הפטיפון החזיק מעמד עד לשנות השמונים של המאה הקודמת, כאשר הוחלף בטכנולוגיה דיגיטאלית.

הוקרה

חברת אדיסון עורכי פטנטים בע"מ אימצה את שמו של גדול הממציאים תומס אלווה אדיסון בהוקירה את תרומתו לחברה האנושית.