שיטות חיפוש פטנטים במאגרי נתונים של פטנטים


הרשימה עוסקת בשיטות חיפוש במאגרי נתונים מקוונים של פטנטים

הפעולה הראשונה שמבצע ממציא המעוניין לקבל פטנט על המצאתו היא לבדוק האם מישהו כבר הקדים אותו והמציא את אותה המצאה. המקור הנוח ביותר למצוא תשובה לשאלה זו הוא כמובן מאגרי פטנטים, למרות שפרסום של המצאה אינו חייב להיות דווקא במסמכי פטנט. יחד עם זאת מאגרי פטנטים הם בהחלט המקום המועדף להתחיל בו את החיפוש, שכן די סביר שאם מישהו הקדים והמציא את אותה המצאה, ואותו ממציא ראה את הפוטנציאל המסחרי הגלום בהמצאתו, הוא בוודאי כבר הגיש בקשה לפטנט על המצאתו.היו זמנים בהם הממציא היה צריך לכתת רגליים למשרד הפטנטים ולהיעזר בספרן על מנת לאתר פטנטים באותו תחום, אבל היום, עם מהפיכת אוטוסטרדת המידע, מאגרי מידע בענייני פטנטים זמינים לציבור הרחב דרך האינטרנט.


שאילתות
הצורה הנפוצה של חיפוש במאגרי מידע היא על ידי שאילתות המורכבות ממילות מפתח ותנאים לוגיים. למשל, אם אנו מעוניינים לחפש מסמכי פטנטים בנושא של אינטרנט ווידאו, אזי נוכל להריץ למשל את השאילתה הבאה:

Internet AND Video

על מנת לחפש מסמכי פטנט העוסקים בסרטון וידאו המשודר באמצעות אינטרנט היינו יכולים למשל להשתמש בשאילתה שמשלבת פורמטים לדפי אינטרנט, כלומר HTML ו- JAVA:

( Internet AND Video AND ( HTML OR JAVA

או  למשל:

( Internet AND Video AND ( Web page

למושג Internet יש מספר מילים נרדפות, כמו למשל WWW, או Web. מאחר ואין אנו יכולים לדעת באיזה מילות מפתח נעשה שימוש במסמך הפטנט, כדאי לכלול את כל המילים הנרדפות בשאילתה. למשל:

(Internet OR WWW OR Web) AND Video AND ((Web page) OR HTML) 


חיפוש בתוך שדות

מסמך הפטנט מכיל פרקים מסוימים כמו למשל תקציר (Abstract) ותביעות (Claims). כמו כן יש נתונים נילווים, כגון שמות הממציאים, בעל הזכויות על ההמצאה, תאריך הבכורה, וכו'. מאגרי מידע טובים מאפשרים לבצע את החיפוש לפי שדות.

אחד השדות של מסמכי פטנט הוא התקציר (Abstract). התקציר מתאר את ההמצאה בקצרה, ולכן חיפוש בשדה של התקציר הוא יותר ממוקד לעומת חיפוש בכל הטקסט של מסמך הפטנט. יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שהתיאור של ההמצאה שאנו מחפשים עשוי להימצא דווקא בחלק האחר של מסמך הפטנט, ולכן, אם החיפוש שנעשה בתקצירים העלה מספר דל של פרסומים, כדאי להרחיב את החיפוש אל יתר החלקים של מסמך הפטנט.


סיווג

נתון חשוב נוסף שכדאי לתת עליו את הדעת הוא הסיווג של ההמצאה. למשרד הפטנטים האמריקני סיווג משלו, וכן גם למשרד הפטנטים האירופי. אבל יש סיווג שמופיע בכל מסמכי הפטנט בעולם והוא הסיווג הבינלאומי, הנקרא International Patent Classification, או בקיצור IPC. יש מנועי החיפוש שמאפשרים לתחום את החיפוש רק לסיווגים מסוימים, ולא נרחיב כאן כי הנושא מורכב ובמיוחד למי שאינו עוסק בחיפושים בצורה אינטנסיבית. אבל בכל זאת אפשר לנצל את הסיווג בצורה פשוטה ויעילה: תחילה מאתרים בין הפרסומים שעלו בחיפוש לפחות פרסום אחד רלוונטי. מאחר ובאותו פרסום מופיע גם הסיווג של ההמצאה, מבצעים חיפוש חוזר שבו מוסיפים תנאי נוסף - הסיווג.

למשל, אם מסמך הפטנט הרלוונטי שמצאנו הראה שהסיווג שלו הוא H04L 9/02, אזי מוסיפים בשאילתה את ההגבלה שהשדה של הסיווג הבינלאומי יכול להכיל רק את הערך H04L 9/02. יש לשים לב שבסיווג הבינלאומי הקטגוריה 9/02 H04L היא תת קטגוריה של H04L 9. לכן, אם החיפוש בקטגוריה 9/02 H04L לא העלה מספיק תוצאות, ניתן להרחיב את החיפוש לקטגוריה רחבה יותר, אפילו מבלי לרדת לבדוק את תוכן ההגדרה של הקטגוריה (כמו H04L 9). תמיד עדיף להשתמש בסיווג היותר כללי. חיפוש ממוקד אמנם יביא למספר תוצאות קטן יותר, אבל הוא עשוי להחטיא דווקא את מה שמחפשים.


מיון התוצאות

שימוש נוסף וחשוב בסיווג ההמצאה הוא באמצעות מיון הפרסומים שעלו בחיפוש לפי הסיווג, דבר שעשוי להביא לכך שפרסומים של המצאות דומות ימצאו ברשימה הממוינת של תוצאות החיפוש באותה קירבה. זה יתרון עצום, שכן במקום להקדיש זמן רב לקריאת מסמכי פטנטים שלא רלוונטיים לנושא המבוקש, מתמקדים רק בפרסומים שנמצאים באיזור מסוים ברשימת החיפוש הממוינת לפי סיווג.

אבל לא הכל וורוד. אחת הנקודות המקשות על החיפוש הינה המינוח. מכיוון שאין כל הוראה בחוקי הפטנטים בעולם באילו מונחים צריך להשתמש במסמכי פטנט, הם יכולים להיות שונים זה מזה בכל הנוגע למינוח, דבר העשוי לגרום לכך שהחיפוש שנבצע לא יעלה את כל הפרסומים הרלוונטיים. יש מאגרי פטנטים שבהם התקצירים נכתבו על ידי צוות מומחים בתחום נושא ההמצאה, ולכן גם המינוח שנעשה בו שימוש הוא יותר סטנדרטי או לפחות שכיח.


שנה וחצי של חוסר וודאות

נקודה נוספת המקשה על החיפוש היא העובדה שבקשות לפטנט רואות אור רק שנה וחצי לאחר הגשתן, וגם זה לא מקובל בכל מדינות העולם. ולכן גם אם החיפוש שנערך היה הקפדני ביותר, עדיין יש שנה וחצי של אי וודאות.

כל הגורמים שצוינו מסבירים מדוע כל כך קשה לקבל תשובה מהימנה האם ההמצאה חדשה על סמך חיפוש, והממציא צריך להיות מוכן להפתעות בעת הבחינה.