להלן הסבר קצר על אופן בו ניתן לבצע חיפוש פטנטים וידע קודם באופן עצמאי ("עשה זאת בעצמך").


אחד הקריטריונים לקבלת פטנט הינו קריטריון החידוש, כלומר ניתן לקבל פטנט רק על המצאה חדשה. החוק מגדיר המצאה חדשה כהמצאה שטרם התפרסמה ברבים ביום הגשת הבקשה לפטנט. הפרסום של ההמצאה ברבים יכול להיות בכתב, בעל פה, במראה, בקול, בישראל או מחוצה לה, בעברית או בשפה אחרת, וכו'. ויודגש שהפרסום אינו חייב להיות כתב פטנט.
על מנת שפרסום יוכל לשלול את החידוש מההמצאה על רמת הפירוט שלו להיות כזו שבעל מקצוע יוכל לבצע את ההמצאה לפי הפרטים שפורסמו. למשל, לא מספיק שבפרסום ייכתב "נמצאה שיטה להפיכת נחושת לזהב". על מנת שהפרסום ישלול את זכות הראשונים על ההמצאה עליו לכלול גם הסבר טכני כיצד ההמצאה פועלת. מוצר שנמכר מהווה לרוב פרסום קביל שכן ניתן לפרקו ולהבין ממנו כיצד הוא פועל.
את החיפוש הראשוני אפשר לעשות באופן עצמאי. לאחר מכן, במידה ולא נמצאו פרסומים שמתארים את ההמצאה, כדאי לבצע חיפוש "מקצועי" באמצעות משרד עורכי פטנטים.להלן הסבר כיצד לבצע חיפוש פטנטים וידע קודם באופן עצמאי, ובחינם.


שלב 1: חיפוש תמונות

אם ההמצאה הינה מוצר, באופן טבעי נחפש באתרי אינטרנט בהם עשויים למכור את המוצר. אבל יש פתרון יותר טוב, והוא מנועי חיפוש התמונות. מנוע חיפוש התמונות הרי סורק את האינטרנט, ועורך אינדקס של התמונות לפי מילות המפתח שנמצאו בכל דף. לכן, אם מישהו הקדים אתכם והמציא את אותה המצאה, בהרבה מקרים ניתן לגלות זאת בחיפוש התמונות.

תמונות של מוצרים אפשר לחפש ב:


שלב 2: חיפוש במנוע החיפוש הפטנטים של גוגל

כאמור, פרסום אינו חייב להיות פטנט, אולם מאחר וממציאים נוהגים לרשום פטנט על המצאותיהם, יש סבירות שאם מישהו הקדים והמציא את אותה המצאה, אזי הוגשה עליה בקשה לפטנט. לכן לחיפוש פטנטים יש חשיבות, למרות שכפי שנאמר לעיל, פרסום שישלול את זכות הראשונים על המצאה אינו חייב להיות פטנט.

כדאי להמשיך החיפוש באתר חיפוש הפטנטים של גוגל. מנוע חיפוש הפטנטים של גוגל הינו כלי
 מצוין מאחר והוא לוקח בחשבון מילים נרדפות, ולא רק את המילים וההטיות שהמשתמש רשם. כמו כן, מנוע חיפוש הפטנטים של גוגל משחרר את המשתמש מהצורך להזין משפט חיפוש המכיל תנאים לוגיים כגון AND ו- OR, סוגריים מקוננים וכן הלאה. למעשה אותו מנוע חיפוש שעשה מהפיכה באינטרנט נרתם על ידי גוגל לביצוע מהפיכה בחיפוש פטנטים, והתוצאה כמובן אדירה.


את מילות המפתח יש להזין באנגלית, ולכן צירפנו קישורית גם למנוע התרגום של גוגל.


שלב 3: חיפוש במנועי חיפוש אחרים של פטנטים

להלן מספר מנועי חיפוש פופולאריים אחרים: 

חלק ממנועי החיפוש מאפשרים שאילתות מורכבות המכילות תנאים לוגיים והתמקדות בשדות מסויימים.


שלב 4: חיפוש במנועי חיפוש גנריים

יש כמובן טעם לחפש במנועי החיפוש הגנריים, כגון של גוגל ויאהוו.


עזרים

ניתן להיעזר במנוע התרגום של גוגל על מנת לתרגם את המילים לאנגלית, למרות שמנוע חיפוש הפטנטים של גוגל מציע לתרגם את הפטנט שמוצג לכמה שפות, כולל עברית.

 כמו כן, אפשר לחפש מילים נרדפות בדף האינטרנט Collins Dictionary


חשוב לזכור

חשוב לזכור שבחיפוש פטנטים וידע קודם אין מאה אחוז, ויש לקחת בחשבון שיש פרסומים שלא מצאנו. יתירה מזו, בקשה לפטנט מתפרסמת לאחר 18 חודשים. כלומר, יש אפשרות שלמרות שלא מצאנו את ההמצאה שחיפשנו בחיפוש הפטנטים שעשינו, עדיין יתכן שמישהו הקדים והגיש בקשה לפטנט על אותה המצאה, אבל הבקשה עדיין לא התפרסמה. וגם כאשר הבקשה לפטנט מתפרסמת, עדיין לוקח למנועי החיפוש זמן למצוא ולנתח את מילות המפתח שלה. העניין יותר קריטי לגבי תחומים "חמים" כגון טכנולוגית ענן מאשר לגבי תחומים כגון אינסטלציה שבהם החידושים יותר נדירים.

וחשוב להדגיש כי בחיפוש פטנטים וידע קודם לניסיון יש חשיבות, ולכן אם בחיפוש שעשיתם לא הצלחתם למצוא שמישהו הקדים והמציא את אותה המצאה, בכל זאת מומלץ לפנות לעורך פטנטים.


חברות המתמחות בביצוע חיפוש פטנטים וידע קודם

יש חברות המתמחות בחיפוש פטנטים וידע קודם. הדווח שמתקבל כתוצאה מהחיפוש שלהן מסתכם ברשימה של פטנטים שנמצאו רלוונטיים להמצאה. לעיתים הן גם מדגישות שורות בפטנטים שנמצאו, כדי להפנות את תשומת הלב אליהן.

על מנת לנתח ניתוח מעמיק את הפרסומים שנמצאו, וכתוצאה מכך את הסיכויים לקבל פטנט, נדרשת עבודה של כמה שעות של עורך פטנטים. יוצא מכך שהעלות של עבודת חיפוש הפטנטים עשויה להגיע לכדי שליש מעלות עריכת הפטנט, ולעיתים אף יותר.