אדיסון עורכי פטנטים - האם מוצר מפר פטנטים
אדיסון עורכי פטנטים בע" מ
עריכה ורישום פטנטים, סימני מסחר ומדגמים
טל. 074-7042000

 
 
עברית  |  English  |  German  |  
  

אדיסון | פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטים
 

 צרו קשר
074-7042000

או השאירו מספר טלפון+קידומת
  
 פגישת היכרות חינם 

מאמרים וחומר רקע כתבו אלינוחוות דעת בשאלה האם מוצר מפר פטנטים – יש דבר כזה

אדיסון עורכי פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטיםלפני מספר שנים, בהיותי עורך הפטנטים מבית של חברת הייטק מסויימת. עלתה שאלה האם מוצר מסוים שהחברה שקלה לפתח עשוי להפר פטנטים קיימים, אם וכאשר החברה אכן תחליט על פיתוח המוצר ושיווקו. מאחר ושוק היעד היה אירופה, חשבנו שמן הראוי לבקש חוות דעת בנושא גם מהעמית האירופי שלנו, שכן כידוע לצורת ניסוח התביעות יש השלכה שונה במדינות שונות.

את הבעת התמיהה שעלתה על פניו של העמית לא אוכל לשכוח לעולם. "אני יכול לכתוב חוות דעת האם מוצר מסוים מפר פטנט מסוים" אמר העמית, "אבל אני לא יכול לתת תשובה לשאלה האם מוצר מסוים מפר פטנט כלשהו"...

האם באמת אי אפשר לקבל חוות דעת לשאלה האם מוצר מסוים מפר לכאורה פטנטים, ואילו פטנטים הוא "מפר"??? והתשובה שלי חיובית!!! ניתן גם ניתן לקבל חוות דעת לשאלה האם מוצר מסוים מפר לכאורה פטנטים, ואילו פטנטים הוא "מפר".

לחוות דעת לשאלה כזו יש שני שלבים:

בשלב ראשון נעשה חיפוש פטנטים בתחום, ובשלב השני נדונה שאלת ההפרה של המוצר מול כל פטנט ופטנט שעלה בחיפוש. נניח שהחיפוש העלה עשרה פטנטים, אזי בוחנים את שאלת ההפרה מול כל עשרת הפטנטים שעלו בחיפוש, ובנפרד.

על פניו זה נראה פשוט, אולם מאחר ומוצר יכול להכיל טכנולוגיות בתחומים שונים, שאלת החיפוש היא הנקודה הקריטית. מן הסתם שאלת ההפרה לא יכולה להיבחן מול פטנטים שלא עלו בחיפוש, ואם החיפוש לא העלה פטנט רלוונטי מסוים, גם חוות הדעת לא תתייחס לפטנט זה.

לכן, על מנת להגדיל את הסיכוי שנמצא באמת את כל הפטנטים הרלוונטיים, כדאי להזמין חיפוש לפחות משני גופים שונים. לאחר מכן יש להצליב תוצאות ולהגיע לרשימה מאוחדת. החיפוש צריך להיעשות לא רק בפטנטים שקובלו, אלא גם בבקשות לפטנטים, שכן בקשה לפטנט עשויה להיות בשלב מסוים פטנט, ושלב זה יכול לבוא גם לאחר שהמוצר שלנו יצא לשוק.

את חוות הדעת לגבי ההפרה כדאי לקבל גם כן מכמה משרדים לעריכת פטנטים, ואז ולהצליב תוצאות. במקרה שיש הבדלים בין המסקנות של הגופים הבוחנים לגבי פטנט מסוים, ניתן לבקשם ללבן את נקודות המחלוקת, על מנת להגיע לתמימות דעים, אם בכלל.

שאלת המחיר הינה שאלה קשה, שכן כמות העבודה הכרוכה בעבודה מסוג זה היא יחסית גדולה, אולם מחיר זה הוא עדיין זול מול המחיר שעשויה לעלות לחברה תביעת הפרה, ופיתוח מוצר שאי אפשר לשווקו בשל התנגשות עם פטנטים קיימים.

אדיסון עורכי פטנטים, טל. 074-7042000

Go Back  Print  Send Page
אדיסון עורכי פטנטים בע"מ
פארק המדע נס-ציונה
, טל. 074-704-2000,
edison.patent@gmail.com
[לראש העמוד]