אדיסון עורכי פטנטים - מכיל את מול מכיל רק את
אדיסון עורכי פטנטים בע" מ
עריכה ורישום פטנטים, סימני מסחר ומדגמים
טל. 074-7042000

 
 
עברית  |  English  |  German  |  
  

אדיסון | פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטים
 

 צרו קשר
074-7042000

או השאירו מספר טלפון+קידומת
  
 פגישת היכרות חינם 

מאמרים וחומר רקע כתבו אלינו


"מכיל את" מול "מכיל רק את"

אדיסון עורכי פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטיםבפרקטיקה של הפטנטים התפתח מינוח המבוסס על השפה האנגלית. למשל, מבחינה שפתית הביטוי consisting-of זהה לביטוי comprising, ואת שניהם הייתי מתרגם לעברית כ"מכיל", "כולל", וכו'. אלא שבפרקטיקה של הפטנטים יש למונחים אלה משמעות שונה לחלוטין. בעוד שהמונח consisting-of מתייחס לקבוצה סגורה, הרי שהמונח comprising מתייחס לקבוצה פתוחה. מנקודת המבט הפטנטבילית את המונח comprising הייתי מתרגם ל- "מכיל את", ואילו את consisting of הייתי מתרגם ל- "מכיל רק את". 

וההבדל הוא מהותי. למשל, אם בתביעה נאמר שהמכשיר נשוא ההמצאה מכיל אלמנטים א', ב' וג', הרי שאם השתמשנו במונח comprising משמע שהמכשיר נשוא המונופול יכול להכיל גם אלמנטים נוספים, ואילו אם השתמשנו במונח consisting-of משמע שהמכשיר נשוא המונופול יכול להכיל רק את האלמנטים הנ"ל. לפיכך היקף תביעה שעשתה שימוש במונח consisting-of קטן יותר מאשר היקפה של תביעה שעשתה שימוש במונח comprising, למרות שמבחינה שפתית הבענו את אותו הדבר.

הנושא עלה לא מכבר בדיון על הפרתו של פטנט השייך ליצרנית הגלידות האמריקנית dippin' dots. השאלה שנדונה היתה רוחב היריעה של המשפט "שיטה המכילה את הצעדים הבאים", וליתר דיוק האם ההרחבה מתייחסת רק למספר הצעדים המתוארים בתביעה או גם להרחבה של כל צעד בנפרד. הפטנט הנדון נקט בלשון "כדורי גלידה", והשאלה היתה האם ניתן להרחיב את המונח "כדור" לכך שגם מבנה של ביצה וכדומה ייחשב לכדור. חברת dippin'-dots טענה שהפתיח לתביעה, שהיה בנוסח "שיטה המכילה את הצעדים הבאים", מצביע על כך שהתביעה כוללת כדור במובן הרחב של המילה, ואילו הנתבעים טענו את ההיפך. בית המשפט קיבל את טענות הנתבע וקבע כי לשון ההרחבה בפתיח לתביעה חלה רק על מספר הצעדים, ולא על ההרחבה של כל צעד בנפרד. 

אדיסון עורכי פטנטים, טל. 074-7042000

Go Back  Print  Send Page
אדיסון עורכי פטנטים בע"מ
פארק המדע נס-ציונה
, טל. 074-704-2000,
edison.patent@gmail.com
[לראש העמוד]