אדיסון עורכי פטנטים - כמה מילים על תביעות
אדיסון עורכי פטנטים בע" מ
עריכה ורישום פטנטים, סימני מסחר ומדגמים
טל. 074-7042000

 
 
עברית  |  English  |  German  |  
  

אדיסון | פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטים
 

 צרו קשר
074-7042000

או השאירו מספר טלפון+קידומת
  
 פגישת היכרות חינם 

מאמרים וחומר רקע כתבו אלינו


כמה מילים על תביעות

אדיסון עורכי פטנטים | רישום פטנטים | עריכת פטנטיםמי שמתוודע לראשונה לנושא הפטנטים מתקשה להבין מאין נובע המונח "תביעות", ולמה הן מנוסחות בלשון כה מוזרה. ובכן, באופן כללי בקשה לפטנט היא תביעה מהמדינה להכיר במגיש הבקשה כבעל ההמצאה, וזה מקור המונח.

לאחר קבלת פטנט, התביעות שלו הפוכות להיות הניסוח המגדיר את היקף הבעלות שקיבל בעל הפטנט מהמדינה. לפיכך, מדובר במסמך משפטי, ובתור שכשזה כל מילה וכל פסיק בו חשובים לעצם ההגדרה. בואו נראה דוגמה פשוטה.

כיצד למשל הייתם מגדירים עט כדורי? ובכן, בויקיפדיה המונח עט כדורי מוגדר כך:

"במקום ציפורן קבוע בקצהו המחודד כדורון זעיר. הדיו אשר בה כותב העט הכדורי נתונה בתוך צינורית (המילוי) או במיכל ובשעת הכתיבה מסתובב הכדורון ומעביר את הדיו אל הנייר. סמיכות הדיו נעה בין סמיך ביותר בדגמים הישנים והקלאסיים עד לנוזלית בדגמים חדשניים יותר בעלי "חוד מחט" או "roller-ball". העט הכדורי הוא אמנם שימושי מאוד, אולם הקוים הנרשמים על ידיו הם פשוטים וחסרי אופי והם דומים לקווי העפרון."

מה לא טוב בהגדרה הזו? ובכן, מה שחסר זה הקשר שבין הכדורון לבין הדיו שבמיכל. כמו כן לא נאמר במפורש שהמיכל מהווה חלק מאותה עט. בקיצור, למרות שהכוונה ברורה, כי הרי כולנו יודעים מהו עט כדורי, ההגדרה של ויקיפדיה לוקה בחסר. האמת היא שאם נבנה מתקן לפי ההגדרה הזו, הוא לא יהיה עט כדורי ואפילו לא יכתוב. לא מאמינים? אז הבה נבחן את הנוסח של ההגדרה:

בהגדרה נאמר "במקום ציפורן קבוע בקצהו המחודד כדורון זעיר" [כלומר, מהמשפט ניתן להבין שהעט הכדורי הוא שכלול של עט הציפורן, והשכלול הוא החלפת הציפורן בכדורון]

בהגדרה נאמר "הדיו אשר בה כותב העט הכדורי נתונה בתוך צינורית (המילוי) או במיכל" [היכן בדיוק ממוקם המיכל, מה הקשר שלו לכדורון? אילו לא היינו יודעים שמדובר בעט כדורי, היינו עלולים לחשוב שהמיכל הוא בעצם קסת, ועל מנת שהעט הכדורי יכתוב יש לטבול אותו בדיו שבקסת, שהרי נאמר בפירוש שהכדורון מחליף את הציפורן]

ובהגדרה נאמר "בשעת הכתיבה מסתובב הכדורון ומעביר את הדיו אל הנייר." [כדורון מעביר דיו ???? צינורית יכולה להעביר דיו, אבל כדורון ????]

ההגדרה הבאה אמורה להיות יותר שלמה:

מכשיר כתיבה המכיל: מוט אחיזה, מיכל דיו הממוקם בתוך המוט, בקצה המיכל תושבת לכדורון, התושבת מכילה פתח אחד המאפשר מגע של הכדורון עם הדיו שבמיכל ופתח שני המאפשר מגע של הכדורון עם נייר, וכתוצאה מכך העברת הכדורון על הנייר גורמת להשארת סימני דיו על הנייר.

ההגדרה יכולה להיות אפילו יותר קצרה, שכן בסוף ההגדרה הוספנו ספיח המתאר את פעולת המכשיר לצורך הבהרה. למעשה, ההגדרה היתה יכולה להסתפק במשפט הבא:

מכשיר כתיבה המכיל: מוט אחיזה, מיכל דיו הממוקם בתוך המוט, בקצה המיכל תושבת לכדורון, התושבת מכילה פתח אחד המאפשר מגע של הכדורון עם הדיו שבמיכל ופתח שני המאפשר מגע של הכדורון עם נייר.

כפי שראינו, בהגדרה צויינו ארבעה אלמנטים והקשר ביניהם: מוט אחיזה, מיכל דיו, תושבת וכדורון. בהגדרה של ויקיפדיה הוזכרו רק שלושה אלמנטים, והקשר ביניהם לא היה מוגדר. אבל, עד כמה שזה מפליא, גם הגדרה זו אינה שלמה, שכן לא נאמר שהכדורון ממוקם בקצה המוט, ואין אפילו רמז לגודל המכשיר.

נכון, ויקיפדיה אינה ממש סמכות בענייני הגדרות, אבל בכל זאת...

אדיסון עורכי פטנטים, טל. 074-7042000

Go Back  Print  Send Page
אדיסון עורכי פטנטים בע"מ
פארק המדע נס-ציונה
, טל. 074-704-2000,
edison.patent@gmail.com
[לראש העמוד]