אדיסון עורכי פטנטים - המצאות על תוכנה
אדיסון עורכי פטנטים בע" מ
עריכה ורישום פטנטים, סימני מסחר ומדגמים
טל. 074-7042000

 
 
עברית  |  English  |  German  |  
  

אדיסון | פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטים
 

 צרו קשר
074-7042000

או השאירו מספר טלפון+קידומת
  
 פגישת היכרות חינם 

מאמרים וחומר רקע כתבו אלינו

האם הפרשנות של רשם הפטנטים לסעיף 3 של חוק הפטנטים שגויה ????

על ההתחבטות בשאלה האם המצאות על תוכנה הינן פטנטביליות כבר שמענו לא אחת. נכתבו על כך תילי תילים של מאמרים, הובעו על זה אלף ואחד דיעות, נקבעו לעניין זה מבחנים ודוקטרינות, והכל על מנת להוציא את התוכנה משטח ההמצאות הפטנטביליות, למרות העובדה שתוכנה הינה שטח טכנולוגי, ותעשיית התוכנה מגלגלת מחזורי עתק.

לא מכבר פרסם רשם הפטנטים הישראלי הנחיות לגבי השאלה הנ"ל, אבל, נדמה לי שנקודה אחת נעלמה מעיני הרשם, והיא ניסוחו של סעיף 3, שהוא העילה להוצאתן של המצאות על תוכנה מחוץ למסגרת ההמצאות הפטנטביליות במדינת ישראל.

סעיף 3 לחוק פטנטים התשכ"ז - 1967 קובע:


אמצאה כשירת פטנט – מהי? (תיקון מס' 4) תש"ס-1999

3. אמצאה, בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך בכל תחום טכנולוגי, שהיא חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות המצאתית – היא אמצאה כשירת פטנט.


ויש לשים לב שנאמר "אמצאה, בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך בכל תחום טכנולוגי". כלומר, אם המצאה הינה מוצר או תהליך בכל תחום טכנולוגי הרי שהיא המצאה כשירת פטנט. ויש לשים לב שרק לגבי תהליך נדרש שיהיה בכל תחום טכנולוגי, לא מהמוצר.

ניסוח קודם של סעיף 3, היה:


אמצאה, בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך, בכל תחום תכנולוגי, שהיא חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות אמצאתית - היא אמצאה כשירת פטנט.      
 

ואכן, לפי הניסוח הקודם המבחן "בכל תחום תכנולוגי" חל הן על מוצרים והן על שיטות. ברם, הפסיק שנגרע מהנוסח האחרון של סעיף 3 מלמד על כך שמוצר כלשהו הינו פטנטבילי, ולכן אין להוציא מכלל זה תוכנה שיכולה לענות להגדרה של "מוצר".

לא, אני לא משלה את עצמי שהפסיק החסר הוא שישנה את הדיעה של הרשם שהמצאה שהיא מוצר תוכנה אכן  פטנטבילית במדינת ישראל. וגם אם מישהו ישים לב ללאקונה בפרשנות הרשם לסעיף 3, גם אז זה לא ישנה מאום, שכן את החוק ניתן לשנות. אבל בתור קוריוז זה נחמד.

 
אדיסון עורכי פטנטים, טל. 074-7042000
אדיסון עורכי פטנטים בע"מ
פארק המדע נס-ציונה
, טל. 074-704-2000,
edison.patent@gmail.com
[לראש העמוד]