אדיסון עורכי פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטים
אדיסון עורכי פטנטים בע" מ
עריכה ורישום פטנטים, סימני מסחר ומדגמים
טל. 074-7042000

 
 
עברית  |  English  |  German  |  
  

אדיסון | פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטים
 

 צרו קשר
074-7042000

או השאירו מספר טלפון+קידומת
  
 פגישת היכרות חינם 

מאמרים וחומר רקע כתבו אלינועריכת פטנטים: מה השתנה במשך מאה שנים

ההיסטוריה של הפטנטים נכתבת על ידי מגישי הבקשות לפטנט עצמם, מתועדת ונשמרת במשרדי הפטנטים ברחבי תבל. לכן, כשפטנט US 654,427 משנת 1900 התגלגל לידי, הסתקרנתי לראות במה הדברים השתנו מאז. מסמך הפטנט מצורף בסוף הרשימה.

הדבר הראשון שתפש את עיני היתה המהירות שבה התקבל הפטנט. הבקשה לפטנט הוגשה ב- 30/03/1900 והפטנט התקבל בתאריך 24/07/1900, כלומר שלושה חודשים מתאריך הבקשה. היום לוקח שנתיים עד משרד הפטנטים מעיין בבקשה לפטנט, אלא אם כן הייתה בקשת זירוז.

הדבר השני שתפש את עיני היה המשפט "No Model" שפירושו "אין מודל". נראה שבימים ההם היה נהוג להביא גם דגם של ההמצאה יחד עם הבקשה לפטנט, פרקטיקה שהשתנתה מאז. משרד הפטנטים האמריקאי עדיין שומר דגמים מהימים ההם ומציג אותם לציבור בתערוכה.

באשר להמצאה, מעניין מה הנושאים שעניינו את הציבור האמריקאי בראשית המאה שעברה, עשרים שנים לפני המשבר הגדול, 14 שנים לפני מלחמת העולם הראשונה. מסתבר שכאז כן היום, החקלאות מלווה את החברה האנושית, ולכן המצאות בתחום זה הינן אקטואליות היום כמו אז.

ההמצאה נשוא הפטנט עוסקת בתחום החקלאות. עופות נוהגים להתבוסס ברגליים בתוך ארגז המזון שלהם, ובכך מזהמים את המזון, עובדה שיכולה להשפיע על בריאותם, ומבזבזת את המזון שלהם. אז מה אפשר לעשות על מנת להכריח את העופות לאכול מתוך ארגז האוכל ולא לעלות עליו?

התשובה בפטנט. בונים את ארגז האוכל (נקרא לזה שוקת) כך שיתנדנד כמו נדנדה, ואם העוף מתיישב על דופן השוקת, השוקת נוטה על צידה ומפעילה מנוף שמכה בעוף, ומרחיק אותו מהשוקת. כתוצאה מכך העוף לומד שלא לדרוך על השוקת. המנוף מתואר בשרטוט 2 בקו מקווקו. שרטוט 1 מראה את המתקן במצב מנוחה (כלומר במצב שעוף לא יושב עליו), ואילו שרטוט 2 מראה מה קורה עם המתקן לאחר שהעוף מתיישב על דופן השוקת.

באשר לעריכת הבקשה לפטנט, המסמך נכתב בגוף ראשון: "אני ג'ון סי. אף. אטסטט, מהישוב כך וכך של מחוז פליימוט במדינת מסצ'וסטס, המצאתי שיפור למכשיר האכלת עופות, שהתיאור שלו מובא להלן יחד עם שרטוטים שמכילים אותיות המייצגים חלקים." --- "לאחר שתיארתי את המצאתי במלואה, אני תובע וחפץ לקבל הגנה על ---"

אפשר לראות שאז כמו היום נדרש עורך פטנטים על מנת לערוך את המסמך. די מפתיע לגלות שהשפה שהייתה נהוגה אז במסמכי פטנט נמצאת בשימוש גם היום. וההסתייגות שנהוגה היום, הייתה נהוגה גם אז: "ההמצאה שלי אינה מוגבלת למבנה והסידור המדויק שמוצג, שכן ניתן לשכלל ולארגן את הדברים בצורה שונה מבלי להפליג מרוח ומטרת המצאתי." גם היום נוהגים להוסיף משפטי הסתייגות לפני פרק התביעות.

ובאשר לפרק התביעות, הן מנוסחות כולן בצורה שנקראת היום "תביעות בלתי תלויות". תביעה 1 מנוסחת כך:

"1. במתקן האכלת עופות:
- מסגרת תמיכה,
- שוקת האכלה המותקנת בה (כלומר על המסגרת), השוקת בעלת יכולת התנדנדות מוגבלת,
- ומגן הנע אוטומטית כתוצאה מנדנוד השוקת בכיוון הדופן הנלחץ."

כאז כן היום, התביעה מכילה פתיח, ורשימת האלמנטים, כך שבין האלמנטים יש יחסי גומלין.

כאז כן היום, התביעה הראשונה מתארת את ההמצאה בצורה רחבה מאוד, מתוך כווה להעניק לבעל הפטנט זכויות קניניות רחבות.

התביעה השנייה מפרטת יותר, כלומר תובעת המצאה יותר ממוקדת:

2. במתקן האכלת עופות:
- מסגרת תמיכה,
- שוקת האכלה המותקנת בה (כלומר על המסגרת), השוקת בעלת יכולת התנדנדות מוגבלת,
- ומגן המתרחב מעל לשוקת מצד אחד לצד שני ונסמך על הקצה של המסגרת, המגן מחובר אל השוקת לצורך התנדנדות של האחרון, בכיוון הדופן הנלחץ.

בסוף המסמך נאמר: "ביחד עם העדות הזו חתמתי את שמי על המפרט בנוכחות שני עדים: ג'יי. אר. בואולין, איי. פי. אטסטט."

מאה וחמש עשרה שנים. וואוו.

אדיסון עורכי פטנטים, טל. 074-7042000
אדיסון עורכי פטנטים בע"מ
פארק המדע נס-ציונה
, טל. 074-704-2000,
edison.patent@gmail.com
[לראש העמוד]