אדיסון עורכי פטנטים | רישום פטנטים על תוכנה
אדיסון עורכי פטנטים בע" מ
עריכה ורישום פטנטים, סימני מסחר ומדגמים
טל. 074-7042000

 
 
עברית  |  English  |  German  |  
  

אדיסון | פטנטים | עריכת פטנטים | רישום פטנטים
 

 צרו קשר
074-7042000

או השאירו מספר טלפון+קידומת
  
 פגישת היכרות חינם 

מאמרים וחומר רקע כתבו אלינו


 

כמה מילים על פטנטביליות של המצאות בתחום התוכנה


 

אדיסון עורכי פטנטים | הבלוג של ראובן ברמןבהחלטה תקדימית שניתנה על ידי בית המשפט העליון של ארה"ב בתאריך 19/06/14 בפרשת Alice Corp. v. CLS Bank Int'l מבהיר בית המשפט כי באופן כללי תביעות על יישומי מחשב שאינם אלא רעיון אבסטרקטי אינן ראויות להגנת פטנט. עוד מבהיר בית המשפט שהדבר חל הן על תביעות מערכת והן על תביעות שיטה, ושתביעות מערכת אשר אינן תובעות מעבר לאלמנטים מיחשוביים כלליים אינן הופכות רעיון מופשט לראוי להגנת פטנט. כלומר, גם אם נציג את יישום המחשב בצורת אלמנטים מיחשוביים (למשל זכרון שמכיל קוד שמבצע כך וכך ומעבד מרכזי שמריץ את הקוד), עדיין ההמצאה לא תיחשב לפטנטבילית.


ואני כמובן תוהה במה הועילו חכמי בית ההמשפט העליון בארה"ב בתקנתם, שהרי בפרקטיקה שהתגבשה במשך מאות שנים יש הסכמה גורפת שפטנט נועד להגן על פתרון לבעייה ולא על רעיון מופשט. אז מה ההבדל מנקודת מבט פטנטבילית בין המצאה בתחום התוכנה לבין המצאות בתחום טכנולוגי אחר?


קשה להאמין כמה הררי מלל נשפכו על הנושא, כמה החלטות של בתי משפט ניתנו בנושא - והכל במטרה להצדיק את מניעת הגנת פטנט על תוכנה ושיטות לעשיית עסקים. וכי מדוע המצאות בתחום התוכנה והשיטות לעשיית עסקים אינן ראויות להגנת פטנט? היש הבדל בין שיטה שמטרתה להניב רווח גדול יותר באמצעות מניפולציות עיסקיות מאשר שיטה שמטרתה להניב רווח גדול יותר באמצעות מניפולציות טכניות? כאן המטרה הינה כלכלית, וכאן המטרה הינה כלכלית, אז למה להפלות המצאות מתחום אחד על המצאות מתחום אחר?


הרציו שמאחורי שיטת הפטנטים אומר: הבה נעודד ממציאים להמציא המצאות חדשות למען רווחת האנושות, ובתמורה ניתן לממציא מונופול על המצאתו לפרק זמן מוגבל. האם בהיבט הזה המצאות בתחום השיטות לעשיית עסקים והתוכנה שונות מהמצאות בתחום המכאניקה, החשמל, הכימיה או הביולוגיה?


אני מאמין שמדובר בטרנד שביום מן הימים יעבור מן העולם.

 

אדיסון עורכי פטנטים, טל. 074-7042000

Go Back  Print  Send Page
אדיסון עורכי פטנטים בע"מ
פארק המדע נס-ציונה
, טל. 074-704-2000,
edison.patent@gmail.com
[לראש העמוד]